Доля вірменського народу в світовій історії - скорбна і трагічна.
Удари нещадних іноземних навал породжували потоки вірмен зі своїх історичних територій.
Хвиля за хвилею чергувалися переселення, еміграції, втечі ...

У 11 столітті після захоплення турками-сельджуками стародавньої столиці Ані десятки тисяч вірмен бігли через Чорне море на Кримський півострів.
Через чотири століття, коли турки штурмом узяли фортецю Кафа (Феодосія), більшість вірмен покинули Крим і рушили на північний захід.
Великі групи вірменських переселенців різними шляхами досягли Центральної Європи і, користуючись доброзичливим ставленням місцевого населення, осіли тут і знову почали налагоджувати звичне життя.

Правителі Русі, а потім що змінили їх литовські великі князі, польські й угорські королі, молдавські господарі, і трансільванські князі, побачивши корисну роль вірменського населення в економіці та обороні своїх країн від іноземних завойовників, надали вірменам різні привілеї.
Так величезна вірменська діаспора стала частиною народів Європи.

Львів, де живе одна з найвідоміших і найдавніших вірменських громад, є одним із центрів духовної культури вірмен України.
До цих пір тут існує найбільший в Європі Вірменський собор, який знаходиться на Вірменській вулиці. Раніше тут були й інші храми та монастирі, що знаходилися всередині цілих кварталів, населених вірменами.

Перші вірмени в Поділлі з'явилися ще в середині 11 століття. Стародавній Кам'янець-Подільський з його знаменитою фортецею і унікальним ландшафтним розташуванням відразу привернув увагу вірменських переселенців. Вони поселялися на скелястих терасах каньйону річки Смотрич,що  нагадували їм пейзажі рідної Вірменії.

Вірменський Миколаївський собор, підірваний у 30-х роках більшовиками та чекістами, був однією з головних архітектурних домінант міста.
Неушкодженою залишилася тільки його каплиця. Але вірмени Кам'янця вже відновили його фундамент і збираються відтворити собор у його історичному вигляді.

Фільм «Вірменська спадщина Європи» має за мету розкрити грандіозний культурний потенціал європейської вірменської культури, охоплюючи історичний період більш ніж в тисячу років.